



Dziękując za uczestnictwo w Festiwalu w 2020r już teraz zapraszamy na kolejny w 2021r
Tak było w 2020r.
SARP i Dom Architekta SARP w Kazimierzu Dolnym to partnerzy Pardes Festival.
Fundacja Spichlerz Kultury zaprasza od 16 do 20 września 2020 na ósmą edycję Pardes Festival – Spotkań z Kulturą Żydowską. Kameralny charakter festiwalu staje się w czasach koronawirusa jego wielkim walorem, a spotkania festiwalowe, zaplanowane przede wszystkim w plenerze, wpisują się w zalecenia rządu i Sanepidu. W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo gości festiwalowych, i mieszkańców obu miasteczek utrzymanie procedur sanitarnych organizatorzy i partnerzy festiwalu traktują priorytetowo. Wszystkie wydarzenia odbywają się na żywo: obowiązują maseczki, dystans społeczny i ściśle określona liczba uczestników.
Pierwsze wydarzenie festiwalowe (środa, 16 września, godz. 12.00) to spacer w przestrzeni Kazimierza Dolnego i przywołanie przedwojennego Kazimierza nad Wisłą w powojennej wizji miasteczka Karola Sicińskiego, wybitnego architekta, konserwatora architektury i malarza. Największym osiągnięciem Sicińskiego była rewaloryzacja i odbudowa Rynku kazimierskiego. W scenerię Rynku wpisał Karol Siciński obiekt, który po dziś dzień zachwyca szlachetną sylwetą. To Dom Pracy Twórczej Architekta SARP.
O historii Domu Pracy Twórczej Architekta SARP porozmawiamy w trakcie spotkania z prezesem SARP, Bohdanem Lisowskim i Łukaszem Rejowskim z Muzeum Nadwiślańskiego, w którego archiwum przechowuje się projekty zagospodarowania przestrzennego Kazimierza Dolnego autorstwa Karola Sicińskiego. Spotykamy się na patio Domu Architekta (max. 30 osób, w maseczkach) 16 września o godz. 17.00.
Kolejne spotkanie festiwalowe w Domu Architekta w czwartek, 17 września, godz. 14:00 (max. 30 osób, w maseczkach) to prezentacja multimedialna Joanny Zętar poświęcona symbolicznemu obiektowi architektonicznemu Lublina: „Brama Grodzka. Na pograniczu świata chrześcijańskiego i żydowskiego”.
W programie Pardes Festival dominują spotkania objęte wspólnym tytułem PARDES znaczy OGRÓD. Organizatorzy zapraszają m.in. na spacery tematyczne w przestrzeni Kazimierza Dolnego i Janowca, koncerty w plenerze, pokaz filmowy „pod chmurką”, bogaty w treści (i lokalne smakołyki) piknik na terenie skansenu janowieckiego pod hasłem PARDES znaczy OGRÓD / Mleko, miód i wino / oraz na warsztat wycinanki żydowskiej. Na finał festiwalu wizyta w winnicy „Widok Wojszyn”.
SARP i DOM ARCHITEKTA SARP są partnerami PARDES FESTIVAL od jego pierwszej edycji!
Województwo Lubelskie „Lubelskie Smakuj Życie!” jest partnerem ósmej edycji Pardes Festival.
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN jest patronem honorowym Pardes Festival.
https://www.facebook.com/PardesFestival/